Badania mówią, że nastolatkom marihuana nie szkodzi

Alkohol, papierosy, marihuana… Nastolatkowie mają na dzień obecny dostęp w praktyce do wszystkich używek – czy to zakazanych, czy też nie. Czy natomiast aby ze 100% pewnością wszelkie z nich były szkodliwe dla ich zdrowia? Może powinnaś się rozpocząć martwić używkami, do których dostęp jest obecnie legalny, a pomyśleć o zastąpieniu ich innymi?

Jak wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w San Diego, to w tym momencie alkohol, w przeciwieństwie do marihuany, jest szkodliwy dla mózgu nastolatków. Eksperyment przeprowadzano na grupie 92 nastolatków, którzy mieli już styczność z alkoholem i marihuaną. Grupę podzielono następująco: pierwszą ćwierć grupy poproszono o całkowitą abstynencję, następną ćwierć poproszono o spożywanie alkoholu , a dodatkowo palenie marihuany z umiarem, pozostałą połowę poproszono o spożywanie alkoholu , a dodatkowo palenie marihuany w różnej ilości oraz dodatkowo częstotliwości.

Cały eksperyment trwał 18 miesięcy ale wyniki monitorowane były regularnie, co 6 miesięcy. Naukowcy porównywali skany mózgu nastolatków, którzy odstawili używki , a dodatkowo skany nastolatków przed i po spożywaniu alkoholu/ paleniu marihuany. Badany był głównie teren istoty białej na skanach mózgu, który rozwija się w dorosłym życiu- zmniejszenie się tego obszaru w okresie nastoletnim owocuje w późniejszym czasie problemami z pamięcią, umiejętnościami podejmowania decyzji , a dodatkowo koncentracją sugestie.

Kontynuując, okazało się, iż teren istoty białej na skanach był mniejszy u nastolatków, którzy wypijali po pięć drinków, bądź więcej, co najmniej dwa razy w tygodniu, zaś grunt istoty białej okazał się nie zmniejszać generalnie u nastolatków, którzy palili marihuanę dziewięć razy w tygodniu.

Ze 100% pewnością nie jest to sposób zachęcania przez naukowców młodzieży do palenia marihuany dziewięć razy w tygodniu, jest to jednakże sposób na zwrócenie sugestie dorosłych w stronę problemu pojawiającego się w głównej mierze w postaci dozwolonych używek, jakimi można w chwili obecnej nazwać alkohol.

Jedna odpowiedź do “Badania mówią, że nastolatkom marihuana nie szkodzi”

Dodaj komentarz